Тема уроку: Бертольт Брехт. Життєвий і творчий шлях письменника.. Брехт як драматург-новатор. «Епічний театр» Брехта, його теоретичні засади й творча практика
Мета уроку: Ознайомити учнів із основними етапами життєвого шляху Б. Брехта; розвивати теоретико-літературні поняття, зокрема про епічний та драматичний театр; пробуджувати в учнів інтерес до різних видів театрального мистецтва
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, Державні символи Німеччини, кросворд «Німеччина», підручники.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Чи знаєте ви, державні символи якої країни представлені на цих малюнках? (Німеччини)
- Що ви знаєте про Німеччину з уроків історії, музики та світової літератури?
Розв’язування кросворда.
Німеччина
- Столиця Німеччини (Берлін)
- Німецький письменник доби Просвітництва (Гете)
- Філософська, економічна, соціально-політична теорія, засновником якої є Карл Маркс (марксизм)
- Рейхсканцлер Німеччини від 1933 до 1945 року, провідник Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини. (Гітлер)
- Річка в Німеччині (Одер)
- Автор драми «Вільгельм Телль» (Шиллер)
- Німецький письменник, автор оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» (Белль)
- Родоначальник німецької класичної філософії (Кант)
- Перший канцлер Німецької імперії (Бісмарк)
- Ситуація, вислів, твердження, що не має логічного пояснення (парадокс)
- Німецький філософ ХІХ ст., який створив систематичну теорію діалектики. (Гегель)
- Парламент у Німеччині (рейхстаг)
- Німецький композитор, автор «Місячної сонати» (Бетховен)
- Яке із слів-відповідей, на вашу думку, не має відношення до іторії Німеччини? (парадокс)
- Яке ім’я ви прочитали у виділених клітинках? (Бертольт Брехт)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Отже, Бертольт Брехт і парадокс… Бертольт Брехт, відомий німецький драматург, полюбляв парадокси. Так наприкінці Першої світової війни він «пожартував», змінивши в документах у своєму імені літеру «д» на «т». Ніхто не звернув на це увагу. Відомо, що в німецькій мові всі іменники пишуться з великої літери, але Брехт ще в юності, як і дехто з німецьких авангардистів початку ХХ століття, відмовився від великих літер на письмі, скасував розділові знаки, залишивши лише знак питання та – хіба що заради жарту – знак оклику. Чим був цей його бунт – епатажем чи прагненням докорінно змінити світ мистецтва? Що його не влаштовувало в традиційному театрі? На ці запитання ми спробуємо знайти відповіді на сьогоднішньому уроці.
ІV. Повідомлення теми, мети уроку
V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Демонстрація портрету письменника
Коментар учителя. Зовнішність Б. Брехта суперечила уявленню про нього як письменника. Послухайте, як Брехта описував сучасник письменника Б.Райх: «Він ходив у штанях із грубої тканини, носив щось на зразок блузи і насунутий на лоб шкіряний кашкет. Худорляве тіло, точно виліплений череп. Глибоко запалі, загрозливі очі. Важко було уявити, що вони спроможні вкриватися паволокою «утаємниченого творчого натхнення», але цілком можливо було уявити, як вони можуть зламати волю співрозмовника.
Мультимедійна презентація «Життєвий і творчий шлях німецького письменника Бертольта Брехта»
слайд 1 слайд 2
|