Андерсен пояснював сенс свого «гидкого каченяти» не так, як ми.
«Ти можеш вирости на пташнику, головне, що ти вилупився з лебединого яйця. Якби ти виявився сином селезня, то з бридкого каченяти перетворишся всього лише в бридку качку, яким би добрим не був! »- Ось несподівана мораль казки. Письменник був упевнений: його батько – король Крістіан Восьмий, який, будучи принцом, дозволяв собі численні романи.
Від зв’язку з дворянською дівчиною Елізою Алефельд-Лаурвіг нібито й народився хлопчик, якого віддали в сім’ю шевця і прачки. Під час подорожі до Риму данська принцеса Шарлотта-Фредеріка дійсно сказала Андерсену, що він є позашлюбним сином короля. Скоріше за все, вона просто посміялася над бідним фантазером. Однак, коли письменник-жебрак у 33 роки несподівано отримав щорічну королівську стипендію, він ще більше переконався в тому, що «батько його не забуває».
Зараз в Данії йдуть розмови про те, щоб перевірити походження Андерсена і провести генетичний аналіз.
За видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги вручають премію імені Г. К. Андерсена. Лауреатів оголошують один раз на два роки. Премія вручається 2 квітня, в день народження видатного данського казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Для авторів дитячої літератури премія Андерсена є найпрестижнішою міжнародною нагородою. Часто її називають Малою Нобелівською премією.